Joulukalenteri 2.12. – arvonnassa Mariia Niskavaaran Ester, teurastaja
Kirsin Book Clubin joulukalenteri on kaupallinen yhteistyö Werner Söderström Osakeyhtiön kanssa. Jutun lopussa on Kirsin Book Clubin lukijoille tarkoitettu alennuskoodi kirja.fi-verkkokauppaan.
Tervetuloa avaamaan Kirsin Book Clubin vuoden 2025 joulukalenterin toista luukkua.
Jos olet ensikertalainen, katso joulukalenterin säännöt täältä.
Tänään arvonnassa on Mariia Niskavaaran Ester, teurastaja. Teos voitti tänä syksynä Helsingin Sanomien Esikoiskirjapalkinnon.

Ester, teurastaja
Ester, teurastaja on romaani nimihenkilöstään, lihateollisuuskaupungin kasvatista. Teurastajan ammatti on ainoa, jota Ester on itselleen edes kuvitellut. Hän on kasvanut liha-alan ammattilaiseksi jo lapsuudenkodissaan, ja tarkastelee miten samanlaista eri lajien liha on niin elävänä kuin kuolleenakin. Ester saattelee lukijan pohtimaan sekä lajien yhteyttä että elämän, kuoleman ja elämän jatkamisen peruskysymyksiä. Mariia Niskavaara ei julista, vaan antaa lukijalle tilaa, jonka ottaminen palkitsee oivalluksilla. Ester, teurastaja on kypsä esikoisteos, joka saa odottamaan kirjailijan seuraavaa teosta.
Päivän pähkinä
Päivän pähkinä on aina monivalintakysymys. Olet mukana arvonnassa, kun valitset jonkun vastausvaihtoehdon. Kaikki klo 21 mennessä vastanneet ovat mukana päivän arvonnassa. Ei ole väliä onko vastauksesi oikein vai väärin, vastaamalla olet aina mukana arvonnassa.
Bonuskysymykseen vastaaminen on vapaaehtoista, se ei vaikuta arvontaan. Oikeasta Päivän pähkinä -vastauksesta saa yhden pisteen ja oikeasta bonuskysymyksen vastauksesta saa yhden pisteen. Kalenterin aikana eniten pisteitä (max 48) kerännyt vastaaja julistetaan Joulun Tietäjäksi.
Osallistuminen on entistäkin helpompaa! Tänä vuonna valitset vain mielestäsi oikean vastauksen alla olevista vaihtoehdoista. Blogin kommenttikenttään ei voi enää vastata kuten aiempina vuosina.
Julkaisemme oikean vastauksen ja arvonnan voittajan huomisen joulukalenteriluukusssa.
Eilisen pähkinän ratkaisu ja voittaja
Päivän pähkinän 1.12. oikeas vastaus on The Holiday, jossa yhdessä pääroolissa on Jude Law. Maija Kajannon Talvikaupungin valot -kirjassa päähenkilö Vilma vierailee Laterna Magica -antikvariaatissa ja sisään astuu kuin astuukin eräs: ”Ovella seisova mies ei ollut Jude Law, mutta jos olisi täytynyt saada näyttelijästä jonkinlainen bisnesmiehen versio, olisi tulija täyttänyt nämä kriteerit mainiosti. Hieman kihartuva ruskea tukka, puhtaat piirteet, silmälasit, sininen, moitteettomasti istuva villakangastakki ja tummansiniset puvunhousut.”
Arvonnassa Talvikaupungin valot voitti Minna Turpeinen. Voittaja saa meiltä ilmoituksen myös sähköpostitse.
Bonuskysymyksen oikea vastaus oli Helsingin kaupungin Talvipuutarha, joka avattiin vuonna 1893. Sen suunnitteli arkkitehti Gustaf Nyström ja rahoitti kauppaneuvos Henrik Borgström, jonka lapsenlapsi Sylvia Borgström on hyvin tuttu lukupiirillemme. Luimme Sylvian kirjan Muistojeni kynttilöitä lukupiirissä ja vierailimme hänen tyttärentyttärensä Diana E. Kaleyn kesäparatiisissa. Helsingin kaupungin Talvipuutarha sijaitsee Töölönlahden pohjoisrannalla ja on siis eri paikka kuin Helsingin yliopiston Kaisaniemen kasvitieteellinen puutarha.
Mukava nähdä taas paljon tuttuja vastaajien joukossa. Yhtä ihanaa on, että uusiakin kirjojen ystäviä on löytänyt joulukalenterin pariin! Kaiken kaikkiaan eilen oli 197 vastaajaa.
Jos onni ei suosi arvonnassa, niin voit ostaa Ester, teurastajan tai muita Werner Söderström Osakeyhtiön kirjoja 20 % alennuksella kirja.fi -verkkokaupasta. Lisää tilaukseesi kassalla alennuskoodi KIRSINBOOKCLUB20 ja saat 20 % alennuksen kaikista kirjoista, myös jo alennetuista. Kannattaa tilata kirjalahjat nyt!
P.S. Tilaa seuraavat kalenteriluukut ja muut Kirsin Book Clubin jutut suoraan sähköpostiisi.
