Laura Arikka: Synkeä juhannus – esikoisdekkari vie hurmaavaan Farlaxiin

Kirja-arvio + podcast

Oi ihana juhannus! Luonto kukkii, pöydällä uuden sadon herkut, kaikilla iloinen mieli ja edessä valoisa juhannusyö. Dekkaristit näkevät tämän ilmeisesti toisin, sillä heille juhannusjuhlinta tarjoaa loistavat puitteet tehdä kirjojensa sivuilla murhia.

Laura Arikka liittyy esikoisdekkarillaan juhannusdekkaristien joukkoon. Synkeä juhannus on lempeä, perinteinen arvoitusdekkari, joka avaa Murha Farlaxissa -sarjan. Viihdyin erinomaisesti kuvitteellisessa, viehättävässä Farlaxissa jossain Saaristomerellä. Dekkarin henkilökaarti oli kiinnostava joukko ja oikein odotan sarjan toista osaa tavatakseni heidät uudestaan. Onneksi Petollinen joulu ilmestyy jo lokakuun alussa 2026.

Mikä on dekkarin rikos?

On heleä juhannusaattoaamu. Satunnainen lenkkeilijä löytää kaksi nuorta kuolleena Farlaxin kirkonkylän puiston pensaikosta. Pienellä saaristolaispaikkakunnalla kun ollaan, nuoret tunnistetaan välittömästi Lumi ja Oliver Anderssoniksi.

Laura Arikka Otavan jännäri-illassa 5.5.2026

Ketkä selvittävät rikosta?

Koska kyseessä on dekkarisarjan avaus, pysähdytään hetkeksi niihin dekkarin henkilöihin, jotka melkoisella varmuudella ovat mukana myös seuraavassa, syksyllä ilmestyvässä osassa Levoton joulu.

Farlaxissa on onnistuttu toistaiseksi säilyttämään oma poliisilaitos. Sitä johtaa Toomas Lehto rauhallisella ja ystävällisillä otteella. Tiimiin kuuluu kaksi nuorta poliisia, Abbe ja Maija, sekä lisävahvuutena siviilipalveluaan suorittava Linus. Tiimiä avustaa Sofie, uskonsa ja miehensä menettänyt entinen pappi.

Toomaksen isoisä on tullut sodan aikana Virosta Suomeen taistelemaan. Hän ihastui suomalaiseen naiseen ja jäi Farlaxiin. Viisikymppinen Toomas on ollut muualla, mutta palannut Farlaxiin, eikä kaipaa suurten kaupunkien työntäyteisiä poliisilaitoksia. Hänen elämäänsä kuuluu mystisesti sairastunut vaimo, lapset ovat jo maailmalla.

Abbe on kolmen pienen lapsen ylpeä isä, jonka mukana poliisityössä kulkee usein Skålle-koira. Sekä koira että isäntänsä ilahtuvat kaikista herkkupaloista. Taustaltaan Abbe on palestiinalaiskristitty ja saapunut toisen intifadan aikana Suomeen.

Myös Maija on muuttanut Farlaxiin. Hänen pohjanmaalainen poikaystävänsä on perinyt saarelta talon ja savolainen Maija on uuden elämäntilanteen edessä.

Sofie on erinomainen dekkarin henkilöhahmo. Hän tekee Jerusalemiin liittyvää tutkimusta hienossa talossaan ja osallistuu poliisityöhön vain pyydettäessä. Hän kuitenkin syttyy rikosten arvoituksellisuudesta ja myöntyy Toomaksen avunpyyntöön liittyen nuorten kuolemiin. Sofie on älykäs, hyvä kuuntelemaan ja havainnoimaan. Hän on myös osa voittoisaa porukkalottoporukkaa, joka viettää yhdessä aikaa. Hänen yksityiselämänsä tuo hänen persoonaansa vielä yhden kiinnostavan ulottovuuden.

Podcast-jaksossa Laura Arikka kertoo lisää mm. henkilöhahmojensa synnystä ja unesta, josta kaikki alkoi. Kuuntele jakso tästä alta tai podcast-alustaltasi (esim. Soundcloud, Apple Podcasts, Spotify). Lämpimästi tervetuloa mukaan keskusteluun!

Miten kuvailisit juonta?

Synkeä juhannus alkaa kuten dekkarin kuuluu: on selvää, että nuoret ovat kuolleet rikoksen uhreina. Juoni rakentuu pikkuhiljaa: lukijana tutustuu poliisitiimiin ja tapaukseen liittyviin omaisiin ja muihin farlaxilaisiin. Tarina etenee perinteisesti: poliisit selvittelevät tapahtumien kulkua haastattelemalla paikallisia asukkaita ja juhannuksen viettoon saapuneita kesävieraita. Kauan ei mene ennen kuin ruumiita tulee lisää.

Dekkari on paksu, ja Laura itse kuvasi sitä cozy crimeksi. Voi olla, että kovan toiminnan ystäville kerronta on hieman liian verkkaista, mutta minulle se oli oikein sopivaa, kun tykkään erityisesti ihmistarinoista. Poliisityön edetessä tekstissä tulee sivuttua monia syvällisempiäkin teemoja kuten yksinäisyyttä, sotatraumoja, puolison sairastumista ja kuolemaa.

On vielä mainittava, että kuvittelin jo jossain vaiheessa keksineeni syyllisen, mutta pieleen meni. Loppuratkaisu tuli melkoisena yllätyksenä!

Laura Arikka Otavan jännäri-illassa 5.5.2026

Mistä jää mieleen?

Synkeä juhannus jää mieleen ennen kaikkea tunnelmastaan ja henkilöistään. Sofie, Toomas, Abbe ja Maija ovat sympaattisia tyyppejä, mutta heidän kaikkien taustaan ja yksityiselämään liittyy asioita, joista mielellään kuulisi lisää.

Fairfax paikkana on imenyt vaikutteita todellisista saaristolaispaikkakunnista. Minä suurena ruotsinkielen ystävänä pidin myös tekstissä olevista ruotsin lausahduksista. Farlax on niin uskottava paikka, että onkin hieman harmittavaa, ettei siellä voi oikeasti vierailla.

Kenelle suosittelen?

Synkeä juhannus on vahva esikoisdekkari, joka nappasi tiukasti mukaansa ja jonka kerronta sujuvoitui vielä entisestään loppua kohden. Suosittelen sitä lämpimästi kaikille saariston ystäville, fiksujen ja lempeiden dekkareiden ystäville ja heille, jotka uskovat yhteisöiden voimaan.

Kirjan tiedot

  • Laura Arikka: Synkeä juhannus
  • Otava 2026
  • Farlaxin murhat -sarja, osa 1
  • 448 sivua / 14 h 41 min
  • Äänikirjan lukija Krista Kosonen

Rating: 4.5 out of 5.
Tässä nautimme Lauran tuomista korvapuusteista. Podcast tallennettiin Tieteen ja toivon talossa Helsingissä.

Muita juhannusdekkareita

Lue myös

Lue myös muut juttumme kirjabloggareiden dekkariviikolla 8.-14.6.2026:

Lukulähettiläs-hanketta tukee Otavan Kirjasäätiö

Kommentteja, kiitos!

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *